Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-11-15 09:31:07
Choć fotografia dziecięca rządzi się swoimi prawami, a dzieci rzadko kiedy pozwalają siebie ustawiać w wybranej pozie i scenerii, warto zaplanować sesję zdjęciową i wybrać odpowiedni sprzęt do fotografowania oraz potrzebne akcesoria. Podczas robienia zdjęć wewnątrz potrzebne jest przede wszystkim dobre oświetlenie. Duże okno doświetlające przestrzeń lub kilka źródeł światła w pomieszczeniu ułatwią wykonanie ostrej fotografii bez szumów. Jeśli we wnętrzu panuje półmrok i nie można go naturalnie doświetlić, warto wykorzystać zewnętrzną lampę błyskową, parasolkę fotograficzną i kartę odbijającą. Wbudowana w aparat lampa błyskowa tworzy mocno zaszumione zdjęcia z brzydkimi cieniami na twarzy obiektu i poza nim, dlatego należy jak najrzadziej (a najlepiej w ogóle) jej używać. Fotografowanie na zewnątrz wydaje się łatwiejsze, jednak i tu trzeba nauczyć się operowania światłem. Zdjęcie zrobione pod słońce nie będzie prezentowało się najlepiej, jeśli aparat działa w trybie automatycznym. Najlepsze ustawienia sprzętu do fotografowania ciągle biegających i spontanicznie zachowujących się maluchów to takie, gdzie można łatwo kontrolować proces robienia zdjęcia. Tryb Priorytet Przesłony pozwala na uzyskanie głębi obrazu, dzięki zmianie przysłony. W słabo doświetlonych miejscach przysłona powinna być ustawiona na najniższą wartość, żeby skrócić czas otwarcia migawki (sceny dynamiczne z dłuższym czasem otwarcia migawki wychodzą rozmyte). Kiedy robi się coraz ciemniej i trudno o jakiekolwiek światło, konieczne okazuje się zwiększenie czułości ISO. Nawet jeśli zdjęcie będzie wtedy trochę ziarniste, nadal pozostanie ostre. Ważniejsze od rozmazanego zdjęcia bez szumów jest zdjęcie ostre, nawet jeśli ma większą ilość szumów. Więcej na https://www.akademianikona.pl/masterclass/139/fotografia-dziecieca-i-noworodkowa-dla-profesjonalnych-fotografow/.
Zanim dobry fotograf rozpocznie sesję zdjęciową z dzieckiem, poświęca chwilę, żeby je poznać. Stara się znaleźć z nim płaszczyznę porozumienia, zaprzyjaźnić się z nim i stać się osobą, której warto posłuchać. Przy fotografii dziecięcej pozowanie i sztuczne uśmiechy nie oddają temperamentu dziecka, a zdjęcia są nudne i smutne. Ten, kto często robi zdjęcia maluchom wie, że najlepsze ujęcia wymagają czasu. Doskonałe obrazy uzyskuje się wtedy, kiedy fotografuje się dziecko podczas zabawy. W ciągu 15 minut można wykonać 3-4 pełne życia fotografie, które zachwycą głębią i dynamiką. A seria zdjęć opowie lepszą historię niż jedna statyczna fotografia, na której dziecko uśmiecha się na polecenie. Żeby zrelaksować malucha i odciągnąć go od aktywności, na które ma ochotę akurat podczas sesji zdjęciowej, warto przygotować ciekawe rekwizyty. Zabawki, bańki mydlane, balony, owoce albo cukierki zaciekawią każde dziecko i ułatwią wykonanie kilku naprawdę dobrych zdjęć.
Znana zasada fotografowania dzieci mówi o zejściu do ich poziomu, żeby złapać idealne ujęcie. Warto jednak eksperymentować i zrobić kilka zdjęć stojąc, kładąc się na podłodze lub siedząc na wysokości dziecka. Fotografowanie malucha pod różnymi kątami, wychwytywanie szczegółów dziecięcego ubrania lub zabawek pozwala na uzyskanie niebanalnych obrazów, które wszyscy zapamiętają na długie lata. Przy planowanej sesji zdjęciowej fotografowany maluch powinien być ubrany w strój, który najbardziej odpowiada jego osobowości i w którym czuje się najlepiej. To od fotografującego zależy, jak przedstawi dziecko i jakie jego emocje odda. Oprócz ubrania liczy się więc miejsce robienia zdjęć, tło i oświetlenie. Żeby uniknąć mocnych cieni i problemów z naświetlaniem, warto wykonywać sesje wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Zachmurzone niebo to doskonała pomoc dla każdego fotografa, bo chmury łagodzą ostre światło, które utrudnia zrobienie idealnego zdjęcia.
Fotografia dziecięca oprócz umiejętności technicznych i dobrego przygotowania sprzętu wymaga wrażliwości i wczucia się w emocje dziecka. Maluchy są nieprzewidywalne, a ich nastroje zmienne. Dlatego fotograf musi mieć dużo cierpliwości i kreatywności.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.